Jak założyć firmę? 4 kroki

21.05.2020
Jak założyć firmę? 4 kroki

Czy założenie własnej firmy jest trudne? O czym musimy pamiętać, zakładając naszą pierwszą działalność gospodarczą? Jakie są aktualnie 4 najważniejsze kroki na drodze do prowadzenia własnego przedsiębiorstwa.

Jak założyć firmę krok po kroku

Kolejne rządy ogłaszały ułatwienia dla przedsiębiorców, zakładanie firmy w jednym okienku itd. Rzeczywiście, proces ten jest o wiele prostszy niż jeszcze kilka lat temu. Dużym ułatwieniem jest również możliwość załatwienia wielu urzędowych spraw przez internet. Cztery kluczowe kroki do założenia firmy to: aktualnie wpis do CEIDG, zgłoszenie firmy do ZUS i US oraz założenie rachunku firmowego. Poniżej znajdziecie podstawowe informacje na temat każdego z tych kroków.

Wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej

Pierwszym krokiem na drodze do założenia własnej działalności gospodarczej powinno być dostarczenie najważniejszych danych do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej, w skrócie CEIDG. Na szczęście większość formalności związanych z tym, jak założyć firmę, możemy dziś załatwić przez internet. Wniosek o zarejestrowanie działalności możemy wypełnić na portalu firma.gov.pl. Poza podstawowymi danymi, jak nazwa firmy, adres i zakres działalności, będziemy musieli wybrać również formę opodatkowania podatkiem dochodowym. W formularzu CEIDG podajemy także informacje, na temat tego, kto będzie zajmował się dokumentacją księgową firmy. Warto więc przed wysłaniem formularza podpisać umowę z wybranym biurem rachunkowym. Oczywiście księgowość możemy prowadzić również samodzielnie lub zaktualizować te dane w formularzu w przyszłości. Dużym ułatwieniem jest posiadanie tak zwanego Profilu Zaufanego. Korzystanie z takiego profilu umożliwia na przykład szereg banków. Jeśli nie posiadamy Profilu Zaufanego, wysłany formularz będziemy musieli potwierdzić wizytą w urzędzie miasta lub gminy i własnoręcznym podpisem.

Założenie firmy – czy trzeba odwiedzić ZUS?

Założenie firmy wiąże się oczywiście również z wysłaniem odpowiedniego formularza do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub wizytą w tym urzędzie. W ZUS-ie właściciel firmy traktowany jest w dwójnasób. Z jednej strony jesteśmy płatnikiem, czyli osobą, która odprowadza składki za siebie i ewentualnie swoich pracowników. Z drugiej strony jesteśmy też ubezpieczonym, czyli osobą korzystającą ze świadczeń. Pełny wymiar składek ZUS jest dużym obciążeniem, szczególnie dla początkującego przedsiębiorcy. Warto więc skorzystać z ulg oferowanych osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z działalnością gospodarczą.
Na chwilę obecną są to: Ulga na start oraz  Mały ZUS i Mały ZUS Plus. Szczegółowych informacji udzieli nam ZUS.

Jeśli jeszcze przed oficjalnym założeniem działalności, wybraliśmy biuro rachunkowe, najczęściej możemy liczyć na pomoc jego pracowników w złożeniu odpowiednich dokumentów do ZUS. Nie jest to ich obowiązkiem, ale wiele biur rachunkowych oferuje takie wsparcie swoim klientom.

Zakładanie firmy – po co do Urzędu Skarbowego?

Już na etapie zgłoszenia naszych danych do CEIDG informujemy Urząd Skarbowy o tym, jaką formę opodatkowania wybieramy. Jeśli na początku naszej działalności nie chcemy być czynnym płatnikiem VAT, nie musimy już odwiedzać Urzędu Skarbowego. Jeśli jednak chcemy być tak zwanym VAT–owcem, konieczne będzie złożenie w odpowiednim urzędzie druku VAT-R. W tym przypadku również pomóc nam może biuro rachunkowe, z którym mamy podpisaną umowę.

Firmowe konto w banku

Obecnie posiadanie firmowego rachunku bankowego jest obowiązkowe. Wiążę się to z wprowadzeniem jakiś czas temu płatności split payment. Banki oferują często różnego rodzaju promocje związane z założeniem konta firmowego. Musimy jednak pamiętać, że taki rodzaj rachunku jest najczęściej obciążony dużo większymi opłatami niż w przypadku rachunku osobistego. Pamiętajmy także, że informacja o numerze naszego rachunku musi znaleźć się w CEIDG.

Pożyczka dla firm – prosty sposób na dofinansowanie firmy

Dopełniliśmy już wszystkich formalności i co dalej? Problemem dla mikro, małych oraz średnich przedsiębiorstw jest często brak odpowiedniego finansowania. Jeśli planujemy większą inwestycję, to konieczny może być zastrzyk kapitału z zewnątrz. Kredyt inwestycyjny może być nieosiągalny dla wielu nowych przedsiębiorstw bez historii kredytowej. Możemy oczywiście starać się o unijne dofinansowanie dla firm, jednak jego uzyskanie nie jest wcale proste, ani szybkie. Dobrą alternatywą może być pożyczka dla firm udzielana przez regionalne fundusze pożyczkowe jak WFR. Pożyczka Regionalna, jak sama nazwa sugeruje, skierowana jest do firm z obszaru województwa wielkopolskiego. Mogą się o nią starać podmioty, które planują przystąpić do realizacji zamówień publicznych lub takie zamówienie już realizują. W naszej ofercie znajduje się również Pożyczka Ekspansja, którą przeznaczyć można na różnego rodzaju działania firmy na rynkach zagranicznych. Jeśli jesteście aktualnie na etapie poszukiwaniu źródeł finansowania dla swojej firmy, to wszystkiego o naszym funduszu pożyczkowym i oferowanych pożyczkach dla firm możecie dowiedzieć się na stronie: https://www.wfr.org.pl/oferta/.