town

Potencjał i szanse rozwoju na rynku kanadyjskim

Potencjał i szanse rozwoju na rynku kanadyjskim - seminarium

Dnia 27 lutego br. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu odbyło się seminarium dotyczące prezentacji potencjału rynku kanadyjskiego zorganizowane przez Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów w Departamencie Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu oraz Biuro Radcy Handlowego przy Ambasadzie Kanady w Warszawie.

Spotkanie otworzył Pan Maciej Sytek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego serdecznie witając zgromadzonych gości: prelegentów z Kanady, wielkopolskich przedsiębiorców a także przedstawicieli organizacji współpracujących z Kanadą.

Podpisana we wrześniu 2017 r.  Kompleksowa Umowa Gospodarczo - Handlowa UE – Kanada  CETA (Comprehensive Economic Trade Agreement) stwarza na rynku współpracy zagranicznej nowe, szerokie możliwości. Na seminarium poruszono szereg tematów nawiązujących do umowy o wolnym handlu pomiędzy UE i Kanadą.

Na wstępie zaprezentowane zostały polsko – kanadyjskie  stosunki gospodarcze w świetle umowy CETA, dalej omówiono nowe możliwości dla przedsiębiorstw a także system REX, który określa reguły pochodzenia towarów. W kolejnej prezentacji wyszczególniony został polski sektor rolno-spożywczy w aspekcie umowy CETA. Przedstawione zostały także prawne aspekty prowadzenia działalności gospodarczej na rynku kanadyjskim. Dużą uwagę słuchaczy przykuł ciekawy wykład o kulturowych aspektach prowadzenia działań biznesowych w Kanadzie. W kolejnych prezentacjach przyjrzano się kanadyjskim programom dotyczącym imigracji i zatrudnienia a także logistyce w eksporcie do Kanady.

Poszerzenie możliwości współpracy gospodarczej z Kanadą jest interesujące dla Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju, który poprzez perspektywę wspierania wielkopolskich przedsiębiorców może wpłynąć  na ekspansję wielkopolskich produktów na rynek kanadyjski.

 szanse rozwoju na rynku kanadyjskim Szanse rozwoju na rynku kanadyjskim Szanse rozwoju na rynku kanadyjskim