Rozmowy o biznesie w krajach Zatoki Perskiej

14.12.2021
Rozmowy o biznesie w krajach Zatoki Perskiej

Podczas ostatniej w tym roku konferencji z cyklu „Porozmawiajmy o zagranicznym biznesie” mówiliśmy o wejściu na rynki krajów Zatoki Perskiej. Warto tam być! Oczy świata są skierowane właśnie tam za sprawą m.in. Expo w Dubaju.

Wydarzenie otworzył Pan Jacek Bogusławki, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Wspominając o wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, w tym organizacji stoisk regionalnych na branżowych targach na Bliskim Wchodzie, zaznaczył, że nie tylko duże firmy mają szansę na sukces w tym rejonie świata; także te średnie i małe coraz śmielej wchodzą na zamożne rynki ZEA, Arabii Saudyjskiej, Kataru, Bahrajnu, Kuwejtu czy Omanu. Właśnie w Omanie niezwykle prężnie działa jedna z firm z naszego regionu produkująca ogrody wertykalne, a wszystko zaczęło się po targach w Omanie i wizycie gospodarczej zorganizowanej przez Fundusz.

O tym dlaczego warto zainteresować się biznesowo Krajami Zatoki Perskiej przekonywali: Pan Radosław Kyc – Kierownik Zagranicznego Biura Handlowego w Rijadzie, Pan Antoni Mielniczuk – Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Współpracy Gospodarczej ASEMEA oraz Pani Anna Nowotna-Nadziejko – właścicielka firmy Sky Dreams, która wspiera przedsiębiorców w realizacji misji gospodarczych. Region Zatoki Perskiej otwiera przed polskimi przedsiębiorcami nową perspektywę rozwoju; i choć dla wielu pozostaje nadal zagadką, to kolejne sukcesy, w tym wielkopolskich przedstawicieli biznesu, zachęcają do działania. Swoimi doświadczeniami i udanymi relacjami z partnerami zagranicznymi dzielili się podczas debaty: Pani Agnieszka Chmielewska z firmy COMPLET Chmielewscy, Pan Piotr Niemiałkowski z eN-TANK i Pan Paweł Nowicki z GT-EXPORT.

Prezes Wojciech Marcinkiewicz zachęcając do skorzystania z oferty Funduszu, w tym Pożyczki Ekspansja na rozpoczęcie działalności eksportowej lub wzrost dotychczasowego wolumenu eksportu, stwierdził, że niepewność na rynkach związana z pandemią COVID-19 skłania nadal firmy do ostrożności w wyborze ekspansji; ale jednocześnie zaznaczył, że to właśnie bezpośrednie inwestycje zagraniczne mogą odegrać dużą rolę w wychodzeniu polskiej gospodarki z koronakryzysu.

Dla tych, którzy nie oglądali transmisji live – całe nagranie dostępne jest na kanale YouTube Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju.

Jeszcze raz gratulujemy zwycięzcom, którzy podczas konferencji wygrali książkę „Etykieta biznesu w kontaktach międzynarodowych. Przewodnik po krajach świata”.