Republika Mołdawii – zachęcamy do ekspansji

19.11.2021
Republika Mołdawii – zachęcamy do ekspansji

„Choć Republika Mołdawii nie jest wielkim krajem – populacyjnie i obszarowo jest porównywalna z Województwem Wielkopolskim, to chcieliśmy zwrócić uwagę wielkopolskich przedsiębiorców właśnie na to państwo, a zwłaszcza na współpracujący z Wielkopolską Region Północ ze stolicą w Bielcach” – mówił 17 listopada Pan Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego na konferencji zorganizowanej przez Wielkopolski Fundusz Rozwoju wraz z Biurem Współpracy Międzynarodowej UMWW oraz Agencją Rozwoju Regionalnego Północ w Mołdawii.

Wiceprezes WFR Katarzyna Kierzek-Koperska zachęcała do nawiązywania partnerstw i skorzystania z oferty WFR przy wejściu na ten rynek, tym bardziej, że nawet w pandemicznym 2020 r. polsko-mołdawska wymiana handlowa wzrosła o 4,5%. Co istotne, w ramach umów wolnego handlu Republika Mołdawii posiada dostęp do 880 mln konsumentów w UE, Rosji, Ukrainie, Turcji, na Bałkanach i na Kaukazie. Warto też podkreślić, że w Mołdawii postępuje proces transformacji gospodarczej. To miejsce, które według raportu Doing Business 2020 uzyskało wysokie oceny jeżeli chodzi o rozpoczęcie biznesu, rejestrację własności, podatki i handel zagraniczny. Kluczowe obszary współpracy to m.in. sektor rolniczy i przetwórstwa żywności, sektor motoryzacyjny czy IT i Business Process Outsourcing.

Polacy są dobrze postrzegani, m.in. dzięki największym polskim inwestorom jakimi są Krajowa Spółka Cukrowa S.A. ze swoją spółką zależną Moldova Zahăr i Plastics Moldova – przedsiębiorstwo w ramach Plastics Group handlujące wyrobami z tworzyw sztucznych. Tu akcent Wielkopolski – magazyn centralny tej firmy znajduje się na terenie jednej z wielkopolskich gmin, a jeden z właścicieli stawia mocno na rozwój polskiej przedsiębiorczości, stąd powstanie w Kiszyniowie Centrum Rozwoju i Przedsiębiorczości Polska-Mołdawia.

Do współpracy zachęcali uczestnicy wydarzenia, a mieliśmy okazję gościć m.in.: Panią Anę Mardare – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego Republiki, obu ambasadorów – JE Igora Bodiu i JE Bartłomieja Zdaniuka, Pana Steliana Manic – Dyrektora Generalnego Agencji Inwestycyjnej Republiki Mołdawii, Pana Sergiu Harea – Prezydenta Izby Przemysłowo-Handlowej Republiki Mołdawii, Panią Oxanę Satirovici – Prezes Centrum Rozwoju i Przedsiębiorczości Polska-Mołdawia oraz Panią Dorinę Margine – Zastępcę Administratora Wolnej Strefy Gospodarczej w Bielcach. Na wszechstronną pomoc przedsiębiorcy mogą liczyć też ze strony naszego partnera, współorganizatora konferencji – Agencję Rozwoju Regionalnego Północ w Bielcach z Dyrektor Marią Prisacari na czele.

Prawdziwy Doing Business in Moldova czas start!

Fot.: ADR Nord