Doing Business in Moldova – konferencja WFR już 17 listopada!

10.11.2021
Doing Business in Moldova – konferencja WFR już 17 listopada!

Republika Mołdawii… kierunek eksportowy może zupełnie nieoczywisty w porównaniu do wcześniej omawianych przez nas w ramach cyklu „Doing Business in ..”, ale uwierzcie, że warto ! Dlatego serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnym wydarzeniu online organizowanym przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolski Fundusz Rozwoju oraz Agencja Rozwoju Regionalnego Północ Republika Mołdawii.

Wiadomo, że ekspansja zagraniczna jest dziś koniecznością rozwoju, ale na eksportowych destynacjach choćby z pierwszej dziesiątki konkurencja nie śpi, więc trudniej wejść na tamtejsze rynki przeciętnemu MŚP. I tu pojawia się pomysł na Republikę Mołdawii, która zmierza ścieżką integracji europejskiej.

Obroty towarowe między Polską a Mołdawią w 2020 r. wzrosły o 4,5% i wyniosły 422,3 mln USD, w tym polski eksport wzrósł o 9% (276 mln USD). W pierwszym kwartale 2021 r., w stosunku do tego samego okresu w roku ubiegłym, nastąpiło dalsze zwiększenie polsko-mołdawskich obrotów handlowych o aż 6,6%. Mołdawscy partnerzy jako kluczowe obszary współpracy wskazują m.in. sektor rolniczy i przetwórstwa żywności, sektor motoryzacyjny czy IT i BPO (Business Process Outsourcing).

Polacy są dobrze postrzegani, a to dzięki największym polskim inwestorom jakimi są Krajowa Spółka Cukrowa S.A. ze swoją spółką zależną Moldova Zahăr i Plastics Moldova – przedsiębiorstwo w ramach Plastics Group handlujące wyrobami z tworzyw sztucznych. Tu akcent Wielkopolski – magazyn centralny tej firmy znajduje się na terenie jednej z wielkopolskich gmin. Warto też podkreślić, że jeden z właścicieli stawia mocno na rozwój polskiej przedsiębiorczości, stąd powstanie w Kiszyniowie Centrum Rozwoju i Przedsiębiorczości Polska-Mołdawia.

WARTO WIEDZIEĆ:

  • w ramach umów wolnego handlu Republika Mołdawii posiada dostęp do 880 mln konsumentów w UE, Rosji, Ukrainie, Turcji, na Bałkanach i na Kaukazie;
  • kluczowe obszary współpracy to m.in. sektor rolniczy i przetwórstwa żywności, sektor motoryzacyjny czy IT i BPO (Business Process Outsourcing).

Zachęcamy do zapoznania się z agendą wydarzenia i dołączenia do konferencji online, szczegóły wydarzenia wraz z formularzem zgłoszeniowym znajdują się w zakładce KALENDARZ

Tym razem, po części oficjalnej konferencji, zaplanowaliśmy czas na bezpośrednie rozmowy pomiędzy polskimi i mołdawskim przedsiębiorcami, stąd wszystkich zainteresowanych prosimy o wysłanie krótkiej informacji o profilu firmy wraz z określeniem potencjalnego obszaru współpracy na adres: wydarzenie@wfr.org.pl.

Szczegóły: AGENDA WYDARZENIA