Czas na ekspansję – Wietnam – młody azjatycki tygrys

24.07.2020
Czas na ekspansję – Wietnam – młody azjatycki tygrys

1 sierpnia 2020 r. wejdzie w życie umowa o wolnym handlu między UE a Wietnamem, która docelowo zakłada wyeliminowanie ponad 99% ceł na towary handlowe. Wiąże się z tym wiele szans i możliwości dla eksporterów. Niech więc zachętą do zainteresowania się tym rynkiem lub wzmocnienia obecnej działalności będą słowa Pana Piotra Harasimowicza, Kierownika Zagranicznego Biura Handlowego PAIH  w Ho Chi Minh:

„Wietnam od dawna jest atrakcyjnym miejscem dla inwestorów zagranicznych. Położony w dynamicznym regionie ma dobre warunki logistyczne dla handlu. Mówi się, że stan produkcji w Wietnamie jest podobny do tego, jaki stwierdzono w Chinach 10-15 lat temu, kiedy niskie koszty pracy i mocna siła robocza działały jak magnes na inwestycje zagraniczne. W okresie od stycznia do kwietnia br. łączna wartość polskich inwestycji w Wietnamie wyniosła 73,64 mld USD, co przełożyło się na wysokie 14. miejsce w rankingu największych inwestorów zagranicznych tego kraju. Jest to duży skok w porównaniu do stanu pod koniec listopada 2019 r. kiedy saldo było na poziomie 27,6 mld USD. Dla tych, którzy obawiają się niestabilnej sytuacji gospodarczej związanej z pandemią, mamy ważną wiadomość; otóż Wietnam jest zaliczany do krajów, które najlepiej poradziły sobie z kontrolowaniem rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19 ponosząc przy tym niskie koszty własne. Kraj pomagał w dostarczaniu sprzętu medycznego i masek ochronnych, zwiększając przy tym zaufanie inwestorów. To dobry czas na przyciąganie inwestycji i ożywienie wietnamskiej gospodarki. W ten sposób uzyskamy impet dla długoterminowego i zrównoważonego rozwoju”.

Jak podkreśla ekspert Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu potencjał inwestycyjny dla polskich firm dostrzega się w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, rolniczym, a także w sektorze nieruchomości, przetwórstwie drewna oraz części samochodowych.

Zachęcamy do lektury syntetycznego opracowania na temat Wietnamu.

DESK-RESEARCH_WIETNAM.pdf