CZAS NA EKSPANSJĘ – GRUZJA – WIODĄCY REFORMATOR W REGIONIE

03.07.2020
CZAS NA EKSPANSJĘ – GRUZJA – WIODĄCY REFORMATOR W REGIONIE

Gruzja to ważne ogniwo korytarza transportowego TRACECA łączącego Europę z Turcją, Armenią, Azerbejdżanem aż po Azję Środkową, stąd przedstawiamy Państwu kolejne opracowanie rynkowe aby zachęcić do ekspansji właśnie w tym kierunku. Jak mówi Pani Karolina Zaręba, Kierownik Zagranicznego Biura Handlowego w Tbilisi „w związku z pandemią koronawirusa od 12 kwietnia Eurazjatycka Unia Gospodarcza (Rosja, Kazachstan, Białoruś, Armenia, Kirgistan) zakazały eksportu wielu produktów spożywczych. Wśród nich jest zakaz eksportu gryki, ryżu, cebuli i czosnku. Zakaz wywozu potrwa do 30 czerwca. To może stanowić szansę dla polskich produktów spożywczych, jako że Gruzja większość z tych produktów importowała z krajów Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej oraz Rosji”.

Szanse są też w sektorze zdrowia. „Georgia Healthcare Group PLC podpisał dwuletnią umowę pożyczki na 25 mln USD z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju. Jako największy dostawca opieki zdrowotnej w kraju (w Gruzji opieka zdrowotna jest prywatna) grupa wykorzysta środki na adaptacje i modernizacje szpitali, zakup sprzętu medycznego do walki z COVID-19” – dodaje ekspert Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S.A. Do tego rozwija się sektor budowlany. Ponadto Miasto Tbilisi planuje renowację ulic Baratashvili, Ketevana Tsamebuli, wliczając nową osłonę asfaltu, linie przesyłowe, słupy elektryczne.

Mała ilość zakażonych, skutecznie wdrażany plan antykryzysowy  i 2,11 mld GEL przeznaczonych na wsparcie gospodarki, wszystko to sprawia, że realne są zapowiedzi rządu dotyczące szybkiego ożywienia gospodarczego. Na stronie PAIH publikowane są cotygodniowe aktualizacje sytuacji w Gruzji, ale i w pozostałych krajach.

DESK-RESEARCH-GRUZJA.pdf