WFR na PAIH EXPO

06.11.2018
WFR na PAIH EXPO

Na zaproszenie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Wielkopolski Fundusz Rozwoju w dniu 25 października 2018 r. występował w roli wystawcy podczas Pierwszego Forum Wsparcia Polskiego Biznesu za Granicą – PAIH EXPO 2018 na stadionie PGE Narodowym w Warszawie. Wydarzenie zgromadziło 6 tysięcy przedsiębiorców, a nasze stoisko zlokalizowane było obok takich instytucji jak KUKE, BGK czy Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

To pionierska impreza inwestycyjno-handlowa zorganizowana na ogromną skalę, na której zaprezentowano 12 pawilonów tematycznych z różnych zakątków świata. Przyjechali przedstawiciele z aż 56 państw, w których uruchomiono zagraniczne biura handlowe. Informowali o specyfice poszczególnych rynków, a przede wszystkim mówili o tym, jak rozpocząć działalność biznesową lub ją rozszerzyć, z kim nawiązać relacje biznesowe, skorzystać z dostępnych instrumentów wsparcia i rozpoznać bariery wejścia na rynek.

Jak podkreśliła podczas wydarzenia minister przedsiębiorczości i technologii pani Jadwiga Emilewicz: „Obecnie 80% polskiego eksportu trafia na rynek europejski. Dlatego podczas PAIH Expo 2018 staraliśmy się zachęcić przedsiębiorców, by zaoferowali swoje usługi krajom z innych kontynentów. Trudno powiedzieć zdobycie jakiego rynku będzie naszym sukcesem. Na pewno wyzwaniem jest Azja, ale nie tylko Chiny, lecz także Japonia, Korea Południowa czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.”

Uczestniczyliśmy w ciekawej prezentacji banku PKO BP, której tematem były szanse na pozyskiwanie wysokiej jakości inwestycji oraz możliwości ekspansji polskich firm. Zwrócono uwagę na rolę misji organizowanych przez administrację publiczną i instytucje finansowe, z udziałem przedstawicieli firm. Co cieszy, polskie produkty konkurują nie tylko ceną, ale także jakością. Warto jednak myśleć szerzej o ekspansji, gdyż dywersyfikacja rynków nie tylko zwiększa przychody, ale w przypadku dekoniunktury zmniejsza ryzyko inwestycyjne.

Na stoisku odwiedziło nas sporo firm, w tym także z rodzimej Wielkopolski, które informowaliśmy o instrumentach finansowych i pomocy w ekspansji zagranicznej. Bardzo ważne i owocne okazały
się spotkania B2B z ekspertami od zagranicznych rynków, które na pewno wykorzystamy przy przygotowywaniu naszych kolejnych wydarzeń z cyklu „Doing Business”. Nawiązaliśmy kontakt choćby z przedstawicielką uruchamianego właśnie ZBH w Tbilisi, Polsko-Kanadyjską Izbą Przemysłową, przedstawicielem Polsko-Hiszpańskiej Izby Gospodarczej czy ZBH w Toronto. Z kolei
do opracowywanych przez WFR Desk Research i informatorów dla inwestora cenne będą informacje zebrane podczas warsztatów.

Udział w wydarzeniu umożliwił zdobycie informacji o rynkach międzynarodowych, do których WFR planuje misje gospodarcze w przyszłym roku. Planujemy udział w kolejnych edycjach PAIH Expo, aby przygotować jak najświeższe informacje przed wizytami zagranicznymi.