Ósme, azjatyckie spotkanie z cyklu „Doing Business” za nami

08.07.2019
Ósme, azjatyckie spotkanie z cyklu „Doing Business” za nami

W 2018 r. eksport do Azji stanowił mniej niż 2,5% wartości całego polskiego eksportu, a import odpowiadał za 20% wartości całego polskiego importu. W handlu z państwami Azji odnotowujemy wysoki deficyt; m.in. aby zmienić ten stan Wielkopolski Fundusz Rozwoju zorganizował 4 lipca dla przedsiębiorców z regionu kolejne spotkanie z cyklu „Doing Business” poświęcone rynkom Chin, Singapuru i Japonii. Jak zwykle zaszczycili nas znamienici goście.

Zaproszenie do uczestnictwa przyjął Pan Maciej Gaca, Dyrektor Biura Polskiego w Tajpej, były Radca w Ambasadzie RP w Pekinie oraz Pan Mikihiko Shimizu, Dyrektor Generalny JETRO Warszawa, japońskiej organizacji powołanej w celu promocji współpracy gospodarczej. O działaniach rządowych mających na celu wsparcie ekspansji zagranicznej mówił Pan Maciej Konarski, Główny specjalista ds. rynku chińskiego w Departamencie Handlu i Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, a Pani Elżbieta Krzyżanowska z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu uzupełniła informacje o ofertę zagranicznych biur handlowych i projekt Polskie Mosty Technologiczne. Cieszy nas, że pomimo okresu wakacyjnego sala była pełna.

Niezwykle interesujący okazał się panel dyskusyjny z udziałem firm m.in. z branży spożywczej, medycznej czy lotniczej, które mogą pochwalić się sukcesami na rynkach azjatyckich. Przedsiębiorcy podzielili się swoimi cennymi doświadczeniami, zachęcając do wejścia na te rynki. Zaznaczyli jednak, że niezwykle istotne jest dobre przygotowanie z zakresu różnic kulturowych. Ponadto w trakcie całego wydarzenia przedsiębiorcy mogli skorzystać z konsultacji dotyczących produktów finansowych WFR – zwłaszcza Pożyczki Ekspansja, która dedykowana jest firmom działającym lub chcącym działać na rynkach zagranicznych. Reportaż filmowy już wkrótce.

Kolejny „Doing” 12 września, na który już teraz serdecznie zapraszamy.