III spotkanie z cyklu wydarzeń biznesowych WFR pt. „Doing Business: Taiwan, India, Kazakhstan”

02.11.2018
III spotkanie z cyklu wydarzeń biznesowych WFR pt. „Doing Business: Taiwan, India, Kazakhstan”

29 października 2018 r. w siedzibie Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju odbyło się trzecie już spotkanie z cyklu wydarzeń biznesowych WFR pt. „Doing Business: Taiwan, India, Kazakhstan” poświęcone promocji rozwoju współpracy gospodarczej i wymiany handlowej z wymienionymi krajami. Udział w wydarzeniu wzięli doświadczeni eksperci oraz przedsiębiorcy, z sukcesem działający na tamtejszych rynkach zagranicznych.

Otwarcia wydarzenia dokonał Pan Hubert Zobel, Prezes Zarządu WFR; następnie Pani Monika Gałganek-Napierała, Kierownik Działu Rozwoju Regionalnego i Promocji, jako pierwsza z prelegentów, podjęła się odpowiedzi na pytanie postawione w tytule wystąpienia: „Czy Tajwan, Indie i Kazachstan to odpowiednie kierunki dla wielkopolskich MŚP?”. Pan Rafał Głouszek, Specjalista ds. Instrumentów Zwrotnych, przedstawił pokrótce zasady udzielania i parametry Pożyczki Ekspansja – produktu finansowego dedykowanego eksporterom z Wielkopolski.

Zgromadzeni goście mieli również doskonałą okazję, aby dowiedzieć się o możliwościach gospodarczo-inwestycyjnych Tajwanu bezpośrednio od Pana Marka Wejtko, Doradcy Dyplomatycznego Krajowej Izby Gospodarczej, a następnie od Pani Jasmine Teng z Taiwan Trade Center Warsaw, którzy przeprowadzili panel pt. „Tajwan – fakty i mity, kto ma szanse i czego oczekuje Tajwan?”

W kolejnym bloku, dotyczącym Indii, głos zabrała Pani Sandra Malgrab z Departamentu Promocji Gospodarczej w PAIH. Opowiedziała ona o faktach i mitach dotyczących działalności w tym państwie oraz odpowiedziała w swojej prezentacji na pytanie: „Kto ma szanse – czego oczekują Indie?”. Następnie specyfikę i charakter działalności na rynku indyjskim przedstawiła Pani Edyta Szott, reprezentująca firmę MK Business Link, która specjalizuje się w rynkach krajów Bliskiego Wschodu. W dalszej kolejności dr Paweł Kowalski przedstawił różnice, które wbrew pozorom mogą zbliżyć nas do Indii i stać się dla nas ciekawym wyzwaniem kulturowym. Dopełnieniem przekazywanych informacji w zakresie tematyki rynku indyjskiego było wystąpienie Pana Janusza Klimka, przedsiębiorcy czynnie działającego na rynkach południowoazjatyckich.

Pierwszym prelegentem w temacie rynku kazachstańskiego był Pan Piotr Guzowski, Prezes Polsko-Kazachstańskiej Izby Handlowej, który opowiedział zgromadzonym gościom o specyfice, uwarunkowaniach i chłonności rynku Kazachstanu. Następnie punkt widzenia przedsiębiorcy, przedstawił natomiast Pan Krzysztof Grenda, Dyrektor ds. Sprzedaży na Europę Wschodnią i Azję Centralną, reprezentujący firmę Profile VOX sp. z o.o. sp. k. Opowiedział on o doświadczeniach we wprowadzaniu produktów i usług na tamtejszy rynek.

Moderatorem wydarzenia była Pani Agnieszka Pawłowska, Konsultant ds. Strategii Eksportowej WFR, specjalizująca się m.in. w zarządzaniu eksportem, wprowadzaniu i rozwijaniu produktów na rynkach zagranicznych, budowaniu wizerunku marki oraz marketingu międzynarodowym.

W przerwie pomiędzy blokami panelowymi, MŚP z Wielkopolski wymieniali się dotychczasowymi doświadczeniami z ekspertami oraz przedsiębiorcami, którzy zaprezentowali swoje ścieżki wejścia na rynki wschodzące; z pracownikami WFR, ale także między sobą, nawiązując współpracę biznesową. Zgromadzeni goście wyrazili swoje zadowolenie z uczestnictwa w wydarzeniu oraz zainteresowanie analizą kolejnych rynków potencjalnej ekspansji na rynki, omówione podczas spotkania.

Mając na uwadze powyższe, cykl wydarzeń biznesowych WFR będzie kontynuowany poprzez kolejne spotkania, na które wszystkich zainteresowanych ekspansją zagraniczną serdecznie zapraszamy!