DOING BUSINESS IN KAZAKHSTAN

22.09.2021
DOING BUSINESS IN KAZAKHSTAN

Tym razem w ramach cyklu „Doing Business” rozmawialiśmy o Kazachstanie. Jak podkreślił Pan Jacek Bogusławski – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego „Kazachstan jest kluczowym partnerem gospodarczym Polski w Azji i mimo, że rok 2020 był trudny z wiadomych względów, obroty handlowe między naszymi krajami wzrosły i przekroczyły wartość 2 mld USD rocznie”.

O atutach tego kraju przekonywali: Jego Ekscelencja Pan Alim Kirabayev – Ambasador Republiki Kazachstanu w RP, Wicedyrektor Departamentu Inwestycji i Eksportu Obwodu Turkiestańskiego, który jest regionem partnerskim Wielkopolski oraz przedstawiciele kazaskich instytucji biznesowych: Kazakh Invest oraz Turkistan Invest.

Prezes naszej Spółki, Pan Wojciech Marcinkiewicz zaznaczając wagę wsparcia instytucjonalnego we wchodzeniu na zagraniczne rynki, polecił przedsiębiorcom atrakcyjną ofertę Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju. Skorzystało już z niej bisko 2800 firm z regionu, a całkowita wartość środków udostępnionych na rozwój MŚP i obszarów miejskich to ponad 690 mln zł.

Podczas debaty działające już na tym rynku firmy, w tym wielkopolscy przedsiębiorcy, zwracali szczególną uwagę na odpowiednie przygotowanie, w tym poznanie „wschodniego DNA”.

Mamy nadzieję na intensyfikację działań polsko-kazaskich. Już wkrótce jest na to kolejna szansa, gdyż 5 października w Warszawie odbędzie się forum gospodarcze organizowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu oraz Kazakh Invest, w którym udział wezmą przedstawiciele kazaskiego biznesu oraz instytucji państwowych wspierających sektor prywatny. W ramach forum zorganizowane zostaną też spotkania B2B. Zachęcamy do udziału w wydarzeniu:

https://www.paih.gov.pl/20211005/forum_gospodarcze_polska_kazachstan