Eksport – które rynki są najlepsze dla polskich firm?

03.09.2020
Eksport – które rynki są najlepsze dla polskich firm?

Miniony rok był wyjątkowo udany dla polskich eksporterów. Bilans handlowy naszego kraju wyniósł ponad 2 mld Euro, co było rekordowym wynikiem. Oznacza to, że wysłaliśmy za granicę towary o większej wartości, niż te które sprowadziliśmy do kraju. Na eksporcie zarabia już wiele polskich firm, a grono to systematycznie rośnie. Jeśli planujecie ekspansję na zagraniczne rynki, zapraszamy do lektury dzisiejszego poradnika.

Czego Polska eksportuje najwięcej?

Zanim zastanowimy się, gdzie można eksportować nasze towary czy usługi, sprawdźmy, co najczęściej eksportuje Polska i które rodzime towary cieszą się największym powodzeniem na rynkach zagranicznych. Być może kilka z poniższych branż będzie dla Was zaskoczeniem.
• Można śmiało powiedzieć, że eksport Polski opiera się na przemyśle elektromaszynowym. Produkty z tego sektora stanowią około 40% polskiego eksportu. Są to głównie samochody osobowe i ciężarowe, części samochodowe, silniki, a także statki i jachty. Ta ostatnia pozycja może być niejakim zaskoczeniem. W Polsce powstaje ponad 20 jachtów rocznie, co stawia nas w czołówce światowych producentów.

• Polski eksport to także surowce naturalne, a konkretnie miedź i srebro. W Polsce wydobywa się około 1200 ton srebra rocznie, a zdecydowana większość przeznaczona jest właśnie na eksport, co plasuje nasz kraj w ścisłej czołówce producentów srebra.

• Na liście tego, co eksportuje Polska, nie mogło zabraknąć mebli. W naszym kraju istnieje ponad 20 tys. zakładów produkujących meble, a aż 9 z 10 wyprodukowanych u nas mebli przeznaczone jest na eksport. W czołówce znajdują się tu firmy z Wielkopolski. „Regionalna Strategia Innowacji dla Wielkopolski na lata 2015-2020” (RIS3) opracowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, wskazuje produkcję mebli jako element inteligentnej specjalizacji „Wnętrza przyszłości”. Warto tutaj, przypomnieć, że inteligentne specjalizacje to branże, które posiadają potencjał gospodarczy i naukowy i stanowią o przewadze konkurencyjnej danego regionu. Branża meblarska, jako jedna z priorytetowych, została uwzględniona również w „Strategii rozwoju województwa wielkopolskiego do 2030 roku”.

• Kolejny filar polskiego eksportu to produkty rolne. Polska posiada bardzo duży udział w eksporcie między innymi pieczarek, jabłek, wiśni, drobiu czy borówki amerykańskiej. W tej branży również mamy do czynienia z silną pozycją firm z Wielkopolski. Wspomniana powyżej Strategia rozwoju województwa wielkopolskiego do 2030 roku wskazuje wysoki poziom organizacji rynku rolnego, w tym grup producenckich i rolniczego handlu hurtowego, jako jeden z największych atutów regionu.

 

Wiemy już, co eksportują polskie firmy, sprawdźmy teraz, gdzie najczęściej wysyłane są nasze towary. Jak się łatwo domyślić największy jest eksport do Niemiec. W 2019 roku eksport do Niemiec stanowił ponad 27% całego polskiego eksportu. Na kolejnych miejscach z dużo niższym wynikiem znalazły się takie kraje jak Republika Czeska, Wielka Brytania, Francja czy Włochy. Dokładniejszy rozkład polskiego eksportu według krajów docelowych możecie zobaczyć na poniższym wykresie:

Źródło zdjęcia: https://www.paih.gov.pl/polska_w_liczbach/gospodarka

Eksport z Polski – nasze propozycje kierunków

We wspomnianym wcześniej dokumencie „Strategia rozwoju województwa wielkopolskiego do 2030 roku” duży nacisk położono na udział wielkopolskich firm w globalnych procesach gospodarczych. Możemy tam przeczytać między innymi, że:

Istnieje wyraźny związek pomiędzy innowacyjnością a umiędzynarodowieniem – przedsiębiorstwa aktywne na arenie międzynarodowej częściej wprowadzają nowe produkty i usługi oparte na innowacjach. Samorząd Województwa za kluczowe uznaje dalsze budowanie przewag konkurencyjnych na rynku globalnym przez poszerzanie grona podmiotów uczestniczących w międzynarodowej wymianie handlowej, a także rozwijanie działalności gospodarczej MŚP (w tym rzemiosła) już uczestniczących w takiej wymianie

Ponad ⅔ polskich towarów eksportowych trafia do krajów europejskich. Coraz częściej jednak polskie produkty znajdują również nabywców, w nazwijmy to bardziej egzotycznych regionach. W związku z tym dla wszystkich zainteresowanych eksportem firm przygotowaliśmy serię syntetycznych opracowań, przybliżających nieco mniej znane zagraniczne rynki zbytu o rosnącym potencjale.

Odnośniki do tych opracowań znajdziecie w poszczególnych wpisach na naszym blogu:

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami i regularnych odwiedzin na naszym blogu. Przypominamy również, że wielkopolskie firmy zainteresowane zwiększeniem swojego potencjału eksportowego, mogą skorzystać również z  pomocy finansowej, oferowanej przez nas w postaci  Pożyczki Ekspansja. Jest to pożyczka inwestycyjno–obrotowa na kwotę nawet do 10 mln zł. Komplet informacji na temat tego i innych produktów finansowych oferowanych przez WFR znajdziecie na stronie https://www.wfr.org.pl/oferta/.