Wizyta gospodarcza w Omanie

14.03.2018
Wizyta gospodarcza w Omanie

Wielkopolski Fundusz Rozwoju sp. z o.o. w połowie kwietnia 2018 roku organizuje wizytę gospodarczą do Omanu.

Program wizyty przewiduje zorganizowanie wielu spotkań m.in. z przedstawicielami następujących instytucji: Ministerstwa Finansów, Omańskiej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz Rządowej Agencji Promocji Inwestycji (Ithraa).

Dlaczego Oman?

Oman to drugi największy kraj na Półwyspie Arabskim. Należy do rynków wschodzących. To dynamicznie rozwijające się państwo z gospodarką opartą na przemyśle naftowym. Aż 52% PKB pochodzi z produkcji i rafinacji ropy naftowej, gazu naturalnego, skroplonego gazu naturalnego. 46,6% stanowią usługi, a rolnictwo jedynie 1,4% PKB (daktyle, limonki, banany, warzywa, wielbłądy, bydło, ryby). (1)

Pozostałe bogactwa mineralne to złoża miedzi, azbestu, złota, chromu oraz materiałów wykorzystywanych w przemyśle budowlanym, w tym złoża marmurów, piaskowca i gipsu.

Oman posiada stały rating kredytowy na poziomie A1 oraz niewielki dług zagraniczny na poziomie 3-4% PKB. To jeden z najniższych wskaźników na świecie.

Potencjalne dziedziny współpracy Wielkopolski z Omanem to te, które w szczególności pokrywają się z inteligentnymi specjalizacjami naszego regionu*:

Biosurowce i żywność dla świadomych konsumentów;
Wnętrza przyszłości;
Przemysł jutra;
Wyspecjalizowane procesy logistyczne;
Rozwój oparty na ICT;
Nowoczesne technologie medyczne.

Więcej informacji gospodarczych dotyczących Omanu znajdą Państwo w przygotowanym przez nas opracowaniu „Oman. Desk research”

Wielkopolski Fundusz Rozwoju sp. z o.o. w ramach realizacji programu wizyty zapewnia:

– organizację spotkań z przedstawicielami instytucji rządowych;

– organizację spotkań z instytucjami otoczenia biznesu;

– organizację spotkań B2B z potencjalnymi partnerami biznesowymi.

Uprzejmie informujemy, że w wydarzeniu mogą wziąć udział przedsiębiorcy z sektora MŚP z Wielkopolski, którzy są zainteresowani ekspansją na rynku omańskim. Uczestnicy pokrywają koszty związane z udziałem w wizycie gospodarczej. W zamian przedsiębiorcy mają możliwość uczestniczenia w spotkaniach biznesowych w ww. instytucjach. Szczegółowych informacji dotyczących kwestii organizacyjnych udzielają wskazane poniżej osoby.

Z uwagi na termin wizyty oraz harmonogram przygotowań, w tym procedurę wizową (formalności wizowe odbędą się w Berlinie), wszystkich przedsiębiorców zainteresowanych udziałem w wizycie gospodarczej prosimy o kontakt z: panią Lidią Piechocką (e-mail: lidia.piechocka@wfr.org.pl, tel. 61 671 71 98) lub panią Moniką Gałganek-Napierała (e-mail: monika.napierala@wfr.org.pl, tel. 61 671 71 86).

(1) Informacje: Departament Współpracy Międzynarodowej, Ministerstwo Rozwoju, kwiecień 2017 r.

*Wielkopolski Fundusz Rozwoju sp. z o.o. zastrzega sobie weryfikację nadesłanych zgłoszeń pod kątem dziedzin współpracy ze stroną omańską.