Wielkopolska w Omanie

27.04.2018
Wielkopolska w Omanie

W dniach od 15 do 20 kwietnia odbyła się wizyta do Omanu zorganizowana przez Wielkopolski Fundusz Rozwoju przy wsparciu Ambasady RP w Rijadzie. Głównym jej celem było przeprowadzenie analizy ekonomicznej rynku, niezbędnej przy podejmowaniu decyzji o udzielanych pożyczkach na ekspansję zagraniczną. Reprezentantom spółki towarzyszyli przedstawiciele sektora nauki i biznesu.

Perspektywy zaistnienia przedsiębiorców z Wielkopolski na tym arabskim rynku są obiecujące. W krótkim czasie, po określeniu profilu przez inwestora, omańska izba przemysłowo-handlowa wyszuka partnera biznesowego, tak aby spełnić warunek wymaganego udziału kapitału zagranicznego do lokalnego na poziomie 70 do 30 procent. Kwestiami prawnymi zajmie się natomiast na miejscu prawniczka polskiego pochodzenia specjalizująca się w omańskim prawie handlowym.

Kraj ten aktywnie szuka inwestorów zagranicznych. Szczególne szanse na współpracę są w sektorze meblarskim, rolno-spożywczym, medycznym, ogrodniczym i budowlanym. Podczas wizyty prezentowane były oferty aranżacji ogrodów wertykalnych, uzdatniania wody, powozów konnych i budownictwa drogowego.

Wraz z rządową agencją promocji inwestycji Ithraa oraz omańską izbą przemysłowo-handlową w trzecim lub czwartym kwartale bieżącego roku zorganizowane zostanie forum gospodarcze w Maskacie. Poparcie tej inicjatywy zadeklarował już przewodniczący Omańsko-Polskiej Rady Parlamentu.

Ponadto odbyło się spotkanie na Uniwersytecie Sułtana Kabusa rokujące współpracę z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu w zakresie badań i wymiany studentów.

Wkrótce nasz dział ekspansji i rozwoju, na bazie zebranych informacji, opracuje przewodnik dla wielkopolskiego inwestora z prezentacją spektrum możliwości wejścia na rynek omański. Zachęcamy więc do śledzenia naszej strony internetowej i zgłaszania chęci uczestnictwa w kolejnej wizycie, tak aby z wyprzedzeniem móc zaplanować agendę forum dostosowaną do profilu konkretnej firmy i pozyskać ewentualnych lokalnych partnerów.