Spotkanie z przedstawicielami rządu gruzińskiego

30.05.2018
Spotkanie z przedstawicielami rządu gruzińskiego

Departament Współpracy Ekonomicznej MSZ w dniu 24 maja umożliwił reprezentantom Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju przedstawienie działalności spółki podczas spotkania w Warszawie z delegacją gruzińską. Przewodniczył jej wiceminister gospodarki i zrównoważonego rozwoju, pan Giorgi Chikovani, a towarzyszyli mu m.in.: pan Levan Vepkhvadze – Doradca ds. Strategicznych Prezesa Georgian Industrial Group, pan Tornike Rijvadze – Prezes Georgian Energy Development Fund i pan Ilia Darchashvili – Ambasador Gruzji w Polsce.

Wizyta stanowiła szansę na przybliżenie konkretnych potrzeb inwestycyjnych w Gruzji, szczególnie dotyczących szeroko pojętego sektora zielonych technologii. Zainteresowane firmy z Wielkopolski zachęcamy więc do przesłania ofert, które chętnie przekażemy naszym nowym partnerom.

Spotkanie było też doskonałą okazją do zapowiedzenia organizowanej przez spółkę czerwcowej wizyty gospodarczej do Gruzji. To kierunek perspektywiczny, coraz częściej brany pod uwagę przez przedsiębiorców z regionu, stąd decyzja Zarządu o potrzebie analizy tego rynku pod kątem uruchamianych przez WFR produktów finansowych.

W ostatnim czasie kraj ten znacznie awansował w rankingu Banku Światowego „Ease of Doing Business”. W 2018 r. zajął w nim 8. pozycję m.in. dzięki istotnym postępom w reformowaniu przepisów definiujących warunki prowadzenia działalności gospodarczej. W 2017 r. PKB wzrosło o 5%. To znaczne przyspieszenie w porównaniu z 2,8% w 2016 r. Na 2018 r. prognozowana jest kontynuacja podwyższonej stopy wzrostu PKB.

W spotkaniu poza przedstawicielami naszej spółki uczestniczyły też firmy: Corab, Garden Spot, LUG Light Factory, Makroterm, Metalerg, Warszawskie Przedsiębiorstwo Mostowe Mosty oraz bank BGK.