Regionalne inteligentne specjalizacje dla Wielkopolski a eksport wielkopolskich firm

05.11.2018
Regionalne inteligentne specjalizacje dla Wielkopolski a eksport wielkopolskich firm

Przedsiębiorcy z Wielkopolski chcą eksportować swoje produkty i usługi nie tylko w Europie Zachodniej, ale również poza starym kontynentem. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim rynki wschodzące, takie jak: azjatyckie, afrykańskie czy latynoamerykańskie. Wielkopolski Fundusz Rozwoju wspiera eksport wielkopolskich firm, szczególnie z sektora MŚP, które działają w obszarach określanych mianem tzw. inteligentnych specjalizacji.

Inteligentne specjalizacje szansą na eksport
W najbliższych latach największe szanse na eksport mają wielkopolskie firmy, których działalność związana jest z tzw. inteligentnymi specjalizacjami.

  • Do obszarów inteligentnych specjalizacji zaliczamy przede wszystkim tzw. przemysł jutra. Ten obszar dotyczy przedsiębiorstw, które specjalizują się m.in. w innowacyjnych rozwiązaniach, technologiach, maszynach i ich komponentach, nowoczesnych technologiach medycznych i ekoinnowacyjnych środkach transportu itp.
  • Duże szanse na sukces eksportowy mają również wielkopolskie firmy, które zajmują się wyspecjalizowanymi procesami logistycznymi. Dotyczy to przede wszystkim działań z zakresu tworzenia i rozwoju specjalistycznych rozwiązań logistycznych dla potrzeb MŚP i handlu wielokanałowego, usług, technologii oraz produktów dla logistyki, informatyzacji procesów logistycznych itd.
  • Wielkopolska będzie wspierać również przedsiębiorstwa działające w sektorze ICT, zarówno w sferze produkcji elektroniki, komputerów i technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak i zautomatyzowanych systemów przeznaczonych na potrzeby biznesu.
  • W obszarze inteligentnych specjalizacji znajdują się również nowoczesne technologie medyczne. W tym przypadku wspierane są działania zmierzające ku rozwojowi tzw. medycyny spersonalizowanej, produktów, usług i nowych technologii związanych z profilaktyką, diagnostyką i terapią chorób cywilizacyjnych oraz chorób rzadkich itd.
  • Wielkopolska stawia też na biosurowce, żywność dla świadomych konsumentów, innowacyjne metody sprzedaży i dystrybucji wysokojakościowej żywności, a także ekologiczną produkcję żywności i zagospodarowania odpadów.
  • Kolejną dziedziną wyróżnioną w ramach inteligentnych specjalizacji są wnętrza przyszłości. Dotyczy ona przedsiębiorstw specjalizujących się w nowoczesnych rozwiązaniach z zakresu produkcji mebli i artykułów wyposażenia wnętrz oraz innowacyjnych rozwiązań i technologii dla branży meblarskiej.