Potencjał i szanse rozwoju na rynku kanadyjskim

01.03.2018
Potencjał i szanse rozwoju na rynku kanadyjskim

Potencjał i szanse rozwoju na rynku kanadyjskim – seminarium

Dnia 27 lutego br. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu odbyło się seminarium dotyczące prezentacji potencjału rynku kanadyjskiego zorganizowane przez Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów w Departamencie Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu oraz Biuro Radcy Handlowego przy Ambasadzie Kanady w Warszawie.

Spotkanie otworzył Pan Maciej Sytek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego serdecznie witając zgromadzonych gości: prelegentów z Kanady, wielkopolskich przedsiębiorców a także przedstawicieli organizacji współpracujących z Kanadą.

Podpisana we wrześniu 2017 r. Kompleksowa Umowa Gospodarczo – Handlowa UE – Kanada CETA (Comprehensive Economic Trade Agreement) stwarza na rynku współpracy zagranicznej nowe, szerokie możliwości. Na seminarium poruszono szereg tematów nawiązujących do umowy o wolnym handlu pomiędzy UE i Kanadą.

Na wstępie zaprezentowane zostały polsko – kanadyjskie stosunki gospodarcze w świetle umowy CETA, dalej omówiono nowe możliwości dla przedsiębiorstw a także system REX, który określa reguły pochodzenia towarów. W kolejnej prezentacji wyszczególniony został polski sektor rolno-spożywczy w aspekcie umowy CETA. Przedstawione zostały także prawne aspekty prowadzenia działalności gospodarczej na rynku kanadyjskim. Dużą uwagę słuchaczy przykuł ciekawy wykład o kulturowych aspektach prowadzenia działań biznesowych w Kanadzie. W kolejnych prezentacjach przyjrzano się kanadyjskim programom dotyczącym imigracji i zatrudnienia a także logistyce w eksporcie do Kanady.

Poszerzenie możliwości współpracy gospodarczej z Kanadą jest interesujące dla Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju, który poprzez perspektywę wspierania wielkopolskich przedsiębiorców może wpłynąć na ekspansję wielkopolskich produktów na rynek