Pobiedziscy przedsiębiorcy i samorząd we wspólnej debacie o gospodarce

21.11.2022
Pobiedziscy przedsiębiorcy i samorząd we wspólnej debacie o gospodarce

Gospodarka obecnie boryka się z licznymi wyzwaniami. Wspólne poszukiwanie rozwiązań przez biznes i samorząd może przyczynić się do lepszego przygotowania rynku na wdrożenie wymagających korekty strategii działania – powiedziała Katarzyna Kierzek-Koperska, Wiceprezes Zarządu Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju, inaugurując dziś w gminie Pobiedziska konferencję z cyklu „Wielkopolska konkurencyjna. Możliwości rozwoju MŚP i JST”.

Debatę lokalnych przedsiębiorców, przedstawicieli samorządu, instytucji otoczenia biznesu poświęconą aktualnym wyzwaniom gospodarczych współorganizowali Burmistrz Miasta i Gminy Pobiedzisk oraz Pobiedziskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców PROGRES.

O tym, że prowadzenie firmy czy dbałość o finanse publiczne w samorządzie nie należą dziś do wyzwań łatwych, można było usłyszeć już w kuluarach i to zarówno przed, jak i po spotkaniu. Zaprezentowana podczas spotkania oferta Wielkopolskiego Fundusz Rozwoju, dotycząca wsparcia celów inwestycyjnych i obrotowych z pewnością może stanowić wydatne wsparcie podmiotów z sektora MŚP, przedsięwzięć realizowanych w ramach zamówień publicznych, projektów zwiększających wydajność energetyczną, planów eksportowych.

Uwagę zwróciła także prelekcja o Polskim Ładzie, który mimo wielu miesięcy publicznej dyskusji wciąż budzi liczne pytania biznesu i samorządowców. Dla uczestników spotkania proponowane zmiany stawek podatkowych, likwidacja ulg i wprowadzenie nowych, to wciąż przestrzeń, w której poruszają się bardziej z ostrożnością niż z głębokim przekonaniem.

Koszty prowadzenia działalności związane ze wzrostem cen nośników energii są tematem tyleż aktualnym, co przyprawiającym o zawrót głowy wszystkich uczestników życia gospodarczego, nie wyłączając samorządów. O perspektywie zmian, korzyściach wynikających z zamrożenia cen prądu na 2023 rok i tendencjach rynku energii, dyskutowaliśmy w ostatnim punkcie programu konferencji. Poruszona została również tematyka kontraktacji zakupu energii na kolejne lata, plusy i minusy alternatywnych form zakupowych, a wśród nich klastrów energetycznych.

Parterami wydarzenia byli:

  • Burmistrz Miasta i Gminy Pobiedziska,
  • Pobiedziskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców PROGRES,
  • Krajowa Izba Doradców Podatkowych.