O możliwościach rozwoju biznesu w Ostrowie Wielkopolskim

23.06.2022
O możliwościach rozwoju biznesu w Ostrowie Wielkopolskim

Pandemia COVID-19, wojna w Ukrainie czy częste zmiany podatkowe, to jedne z wielu czynników, które wpływają negatywnie na warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Mimo tego, nie zmienia się zapał przedsiębiorców do rozwijania swoich firm. Z tego powodu we wtorek 21 czerwca w Ostrowie Wielkopolskim, w ramach kolejnej konferencji z cyklu „Wielkopolska konkurencyjna. Możliwości rozwoju MŚP” eksperci Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju sp. z o. o., Krajowej Izby Doradców Podatkowych i Głównego  Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich  w Poznaniu przedstawili potencjalne możliwości.

Po powitaniu przez współorganizatora spotkania, Starostę Ostrowskiego Pawła Rajskiego i przedstawieniu możliwości rozwoju firm w powiecie ostrowskim, także dzięki szkoleniu wykwalifikowanej kadry pracowniczej, uczestnikom przedstawiono instrumenty finansowe – pożyczki i gwarancje w ramach oferty Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju sp. z o. o. Proponowane instrumenty finansowe umożliwiają realizację celów inwestycyjnych, a także obrotowych, projektów rewitalizacyjnych na terenie miast, przedsięwzięć z zakresu efektywności energetycznej oraz działania w ramach ekspansji zagranicznej.

Przewodniczący wielkopolskiego oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych Remigiusz Pytlik przybliżył uczestnikom zmiany podatkowe dotyczące przedsiębiorców, które wchodzą w życie od 1 lipca br. w ramach „Polskiego Ładu 2.0.”

Szczególną uwagę przedsiębiorców zwróciła również nadchodząca perspektywa finansowa Unii Europejskiej. Prezentacja przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego przybliżyła ramy przyszłego programu operacyjnego i pozwoliła rozpocząć planowanie przyszłych działań tak, aby móc uzyskać dofinansowanie.

Jakub Paduch, Ekspert ds. zrównoważonego rozwoju WFR, podsumowując spotkanie, zwrócił uwagę na potencjał ostrowskich firm i duże zainteresowanie możliwościami dalszego wzmacniania przedsiębiorczości. Wskazywał, że przez ostatnie lata wiele ostrowskich firm dzięki wsparciu finansowemu ze środków europejskich dynamicznie się rozwijała, stąd oczekiwanie i poszukiwanie możliwości rozwoju w przyszłości leży w kręgu ich zainteresowań. Ważny w przyszłej perspektywie funduszy europejskich będzie także aspekt środowiskowy, szczególnie ważny w dobie gwałtownych zmian klimatycznych.

Obok powiatu ostrowskiego, partnerem wydarzenia było Ostrowskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości.