Konkurencyjna Wielkopolska

31.03.2023
Konkurencyjna Wielkopolska

We Wrześni czuć rytm bicia serca wielkopolskiej gospodarki! Kolejna konferencja „Wielkopolska konkurencyjna. Możliwości rozwoju MŚP i JST” za nami.

Września i powiat wrzesiński od lat na gospodarczej mapie Wielkopolski są silnie kojarzone z rozwojem, duchem przedsiębiorczości i przyjaznym klimatem dla inwestorów. W takiej też atmosferze przebiegała kolejna konferencja w ramach cyklu „Wielkopolska konkurencyjna. Możliwości rozwoju MŚP i JST,” organizowana przez Wielkopolski Fundusz Rozwoju i Wrzesińskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców.

W czwartkowe przedpołudnie w Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach zgromadziło się ponad 60 przedstawicieli lokalnych firm, samorządu i instytucji otoczenia biznesu, którzy wspólnie dyskutowali o szansach i wyzwaniach dla lokalnych przedsiębiorców.

Otwierając konferencję, Marek Gola, dyrektor ds. sprawozdawczości i monitoringu WFR wspominał, jak, dzięki dobrej współpracy samorządów, w ostatnich latach rozwinęła się strefa przemysłowa, na terenie której odbywała się konferencja. Starosta Wrzesiński Dionizy Jaśniewicz i Burmistrz Wrześni Tomasz Kałużny wspominali z kolei, jak przez lata budowano lokalnie dobry klimat dla biznesu i jakie wyzwania w niełatwych dla gospodarki czasach stoją przed lokalną, wrzesińską wspólnotą.

W kolejnych częściach konferencji Jakub Paduch, ekspert ds. zrównoważonego rozwoju WFR przedstawił uczestnikom preferencyjne narzędzia wsparcia z oferty Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju, pozwalające na rozwój przedsiębiorstw na wyraźnie korzystniejszych warunkach niż instrumenty komercyjne.

Mecenas Konrad Bednarowski, wiceszef Wielkopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych zwrócił z kolei uwagę uczestników na najnowsze zmiany podatkowe, wynikające z wprowadzenia „Polskiego Ładu” i jak, mimo licznych kontrowersji i niejasności, skorzystać na nowych rozwiązaniach z wymierną korzyścią dla danej działalności.

Uczestnicy z uwagą wysłuchali też prezentacji Bartosza Nochowicza z Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Poznaniu, mieszczącego się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, podczas której mówił o ruszających lada moment naborach na pierwsze dotacje w ramach Funduszy Europejskich dla Wielkopolski na lata 2021-2027.

Nie ma też działalności gospodarczej i jej rozwoju bez pracowników. Dlatego też o odnajdywaniu się przedsiębiorców i możliwościach wsparcia na „rynku pracownika,” oferowanych przez Powiatowy Urząd Pracy we Wrześni, opowiedziała jego dyrektor, Joanna Musiałkiewicz.

Podsumowując konferencję, Dariusz Jurewicz, prezes Wrzesińskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców podkreślał, jak istotne w rozwoju gospodarczym lokalnych przedsiębiorstw jest korzystanie z instrumentów, które są na wyciągnięcie ręki, choć często nie ma powszechnej świadomości na temat ich funkcjonowania. Zmianie w tym zakresie służą właśnie konferencje organizowane przez Wielkopolski Fundusz Rozwoju.