Egipt – most między Europą a Afryką i krajami arabskimi

22.06.2023
Egipt – most między Europą a Afryką i krajami arabskimi

Egipt oferuje ogromny potencjał dla firm chcących rozszerzyć swoją działalność poza dojrzałe rynki półkuli północnej – mówił otwierając spotkanie „Doing Business in Egypt” Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Kraj jest mostem między Europą a Afryką i krajami arabskimi. Strategiczna pozycja na skrzyżowaniu ważnych szlaków łączących Wschód z Zachodem i Północ z Południem, kontrola nad Kanałem Sueskim, ale też ponad 100-milionowa populacja sprawiają, że jest to atrakcyjna biznesowo destynacja.

Polska eksportuje do Egiptu coraz więcej towarów. Jak podkreślił Radca Handlowy Ambasady Arabskiej Republiki Egiptu w Warszawie, wolumen naszej wymiany handlowej znacząco wzrósł w ciągu ostatnich 3 lat i osiągnął prawie 900 mln USD w roku 2022, a do końca tego roku obroty po raz pierwszy powinny wynieść 1 miliard. Perspektywy i wizję rozwoju Egiptu, który jest rynkiem o największym spodziewanym wzroście, nakreślił Jacek Grad – Kierownik Zagranicznego Biura Handlowego w Kairze. Zaakcentował m.in. budowę kilkunastu nowych miast w odpowiedzi na dynamicznie rosnącą populację – około 2 mln osób rocznie, 450 mld USD wzrostu dochodów do 2035 roku czy wzrost handlu wewnątrz Afryki o 81%.

Ważne jest dobre przygotowanie do ekspansji, zabezpieczenie płatności, zapoznanie się z wymogami eksportowymi na co uwrażliwiali uczestnicy debaty – Michał Bogaty z TÜV Rheinland Polska, Paweł Grądzki z Sea Cargo Operations, ale też przedstawiciele firm – Amica Group i Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego Trzemeszno.

To rynek, gdzie biznes oparty jest na relacjach. Akcentował to szczególnie Andrzej Łyko – Prezes Polskiej Izby Gospodarczej Importerów, Eksporterów i Kooperacji, współorganizator konferencji.

Wiedza o rynku i odpowiedni partnerzy to nie wszystko – niezbędne są też środki finansowe na rozwój. O ofercie Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju, w tym m.in. Pożyczce Ekspansja dedykowanej eksporterom, mówił podczas konferencji Prezes Wojciech Marcinkiewicz.

Organizatorami wydarzenia byli: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolski Fundusz Rozwoju sp. z o.o., Polska Izba Gospodarcza Importerów, Eksporterów i Kooperacji oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

Transmisja dostępna jest na kanale YouTube.