Porozmawiajmy o zagranicznym biznesie – KIERUNEK WSCHÓD: UKRAINA

Data
04.12.2020
Godzina
10:00-12:30
Zapisuję się
Porozmawiajmy o zagranicznym biznesie – KIERUNEK WSCHÓD: UKRAINA

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji online, tym razem poświęconej Ukrainie – państwu o dużych możliwościach rozwoju, położonemu na przecięciu głównych szlaków transportowych między Europą i Azją.

Eksport polskich towarów na Ukrainę w 2019 r. według polskiej statystyki wyniósł 5,635 mld USD, a łączne obroty handlowe między krajami – 8,715 mld USD, co czyni Ukrainę dopiero 16. partnerem handlowym Polski, z udziałem 2,11% całkowitego polskiego eksportu i 1,16% importu towarów do Polski. Na ten zdecydowanie niski wynik wpływ ma przeświadczenie o niepewności rynku ukraińskiego, ale może strach ma tylko wielkie oczy?

Eksperci przekonują, że rynek ukraiński jest rynkiem o znacznym potencjale rozwoju dla polskich eksporterów, na co wpływ ma bliskość geograficzna – szczególnie istotna teraz, w czasach pandemii i skróconych łańcuchów dostaw. Według danych Eurostatu w pierwszych ośmiu miesiącach br. wartość eksportu choćby produktów mleczarskich z Polski na Ukrainę była aż o 225% większa niż przed rokiem i wyniosła 80,8 mln EUR. Perspektywy współpracy są we wszystkich branżach – od artykułów spożywczych, chemii, kosmetyków, tekstyliów przez części samochodowe aż po projekty infrastrukturalne.

Ukraina cały czas się modernizuje, a zapotrzebowanie na usługi i produkty lepszej, europejskiej jakości rośnie. I właśnie o tym już wkrótce opowiedzą praktycy biznesu, znawcy ukraińskiego rynku:

  • Pani Maria Łubian, Country Manager w Biurze Rynków Europejskich Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S.A.;
  • Pan Karol Kubica, Kierownik Zagranicznego Biura Handlowego w Kijowie;
  • Pani Barbara Ziołkowska, Ekspert Banku Światowego na Ukrainie w dziedzinie przetargów publicznych;
  • Pan Piotr Ciarkowski, Prezes i Pan Krzysztof Siedlecki, Członek Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie;
  • przedstawiciele polskiego biznesu działający na Ukrainie, m.in. Pan Ireneusz Derek, współzałożyciel firmy Plastics Ukraine;
  • Pan Paweł Kułaga, Prezes Zarządu Foreign Personnel Service sp. z o.o., Członek Rady Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

Zgłoszenia udziału prosimy wysyłać na adres: wydarzenie@wfr.org.pl; link do transmisji dotrze najpóźniej dzień przed konferencją. Zachęcamy też do przesyłania nurtujących Państwa pytań, które zadamy podczas debaty.

Wydarzenie organizowane jest przez Wielkopolski Fundusz Rozwoju sp. z o.o., a partnerami: Izba Gospodarcza Północnej Wielkopolski, Regionalna Izba Gospodarcza w Kaliszu, Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Lesznie i Konińska Izba Gospodarcza.