Szwajcaria – dla kogo jest ten rynek?

26.10.2023
Szwajcaria – dla kogo jest ten rynek?

Założenie i prowadzenie działalności gospodarczej w Szwajcarii wymaga od firm zrozumienia przepisów prawa oraz zasad i regulacji obowiązujących w tym kraju – mówił Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, otwierając 25 października spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o zagranicznym biznesie…”.

Ekspansji na pewno nie ułatwia fakt, że Szwajcaria jest państwem federacyjnym składającym się z 26 kantonów posiadających szeroką autonomię. Szczególnie ważne jest poznanie niuansów prawnych o czym przekonywała dr Katarzyna Lasota Heller, założycielka kancelarii LEXcellence w Szwajcarii. Niech jednak nie zrażają nas procedury celno-administracyjne. Te można pokonać ze wsparciem odpowiednich specjalistów, jak podkreślił Łukasz Chrabański, Kierownik Zagranicznego Biura Handlowego we Frankfurcie nad Menem odpowiedzialny też za rynek szwajcarski.

To rynek zdecydowanie intratny, którego obywatele przekładają jakość produktu, ekologiczne i etyczne podejście przy jego wytwarzaniu nad atrakcyjną cenę. A kto ma szansę? Głównie branża budowlana (stąd eksperci zapraszali na targi Swiss Bau już w styczniu 2024 roku), ale też chłonna jest branża IT czy meblarska. Warto dodać, że eksport naszych mebli do Szwajcarii z roku na rok rośnie i jesteśmy już czwartym największym dostawcą. Dla firm z sektora spożywczego możliwości otwierają się choćby w sektorze produktów bio i wegańskich – jedzenie to dla Szwajcarów ważny element stylu życia, ma być zrównoważone i naturalne.

Nie zapominajmy o różnicach kulturowych. O tym na co zwracać uwagę w kontaktach biznesowych ze Szwajcarami mówił na konferencji Szwajcar – Ulrich Schwendimann, Dyrektor Polsko-Szwajcarskiej Izby Gospodarczej. Jego rada to cierpliwość, bo Szwajcarzy są ukierunkowani na długotrwałą współpracę.

Wejście na każdy nowy rynek wiąże się z poniesieniem nakładów finansowych. Związany z tym rozwój zaplecza infrastrukturalnego, promocja firmy, towarów i usług, w tym udział w targach czy innych wydarzeniach branżowych można sfinansować z Pożyczki Ekspansja z portfolio Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju. Zachęcając do współpracy, ofertę preferencyjnego wsparcia kapitałowego przedstawił na konferencji Wojciech Marcinkiewicz, Prezes WFR.

Zachęcamy do rozwoju biznesu w Szwajcarii – eksperci konferencji i pomoc finansowa naszego Funduszu mogą to ułatwić. Nagranie z wydarzenia udostępniamy na YouTube.