Największy kraj Afryki – szanse eksportowe

28.09.2023
Największy kraj Afryki – szanse eksportowe

– Algieria pozostaje dużym i lukratywnym rynkiem dla inwestorów zagranicznych, chociażby ze względu na strategiczne położenie geograficzne, infrastrukturę, bogactwo ropy naftowej i obfite zasoby naturalne, czy też rosnącą populację, która niedawno osiągnęła 44 miliony. W 2020 r. rząd Algierii podjął ambitne wysiłki mające na celu poprawę klimatu inwestycyjnego, a dodatkowo tempo transformacji przyspieszyła pandemia Covid-19 – mówił 28 września, otwierając konferencję „Doing Business in Algeria”, Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Eksperci rynku algierskiego – przedstawiciele Ambasady Rzeczpospolitej w Algierze, Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Casablance i Algierze oraz Algierskiej Agencji Promocji Inwestycji, a także praktycy biznesu omówili potencjał gospodarczy Algierii i podzielili się swoimi doświadczeniami.
Prelegenci zaznaczali, że co prawda istnieją w tym kraju spore bariery wejścia, takie jak biurokracja, duży wpływ polityki na biznes czy zmienność prawa, ale też jest to kraj o ogromnym potencjale, w którym można osiągnąć spore zyski. Potrzebna jest tylko (lub aż) cierpliwość. Warto podkreślić, że to właśnie Algieria w 2021 r., czyli w czasie pandemii Covid-19 i najostrzejszych restrykcji oraz zachwianych łańcuchów dostaw, była na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o polski eksport do Afryki.

– Sukces na globalnym rynku wymaga odwagi i poszukiwania szans rozwojowych też w grupie tych mniej oczywistych destynacji – powiedział Wojciech Marcinkiewicz, Prezes Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju. Prezes W. Marcinkiewicz przedstawił również odnowioną, pochodzącą ze środków UE ofertę wsparcia finansowego na ekspansję, która obejmuje preferencyjną pomoc zwrotną dla przyszłych i obecnych eksporterów.

Tym, którzy nie mieli okazji oglądać transmisji na żywo, polecamy odtworzenie nagrania na kanale YouTube Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju. Dowiecie się m.in. jakie są możliwości biznesowe na jednym z największych rynków afrykańskich, jak nawiązać współpracę z partnerami zagranicznymi, jak skorzystać z oferty przetargów i jakie rozwiązania stosować w zakresie rozliczeń finansowych.