Eksport ważnym źródłem przychodów firm

04.12.2023
Eksport ważnym źródłem przychodów firm

W ramach spotkań proeksportowych Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju 30 listopada zorganizowana została konferencja pt. „Wsparcie dla biznesu – bezpieczny eksport szansą na rozwój firm” we współpracy z Polską Izbą Gospodarczą Importerów Eksporterów i Kooperacji wraz z partnerami – Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Polską Agencją Inwestycji i Handlu S.A.

– W globalnym społeczeństwie informacja stała się towarem i dobrem. Codziennie zalewa nas fala informacji i musimy ciągle pamiętać, aby selekcjonować i weryfikować napływające wiadomości, dlatego, aby zaoszczędzić cenny czas i nie tracić go na poszukiwania, warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia  ekspertów i profesjonalistów, choćby podczas takich spotkań jak dzisiejsze – mówił, otwierając wydarzenie Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Zaproszeni specjaliści przedstawili najważniejsze informacje dla przedsiębiorstw poszukujących nowych rynków zbytu i możliwości finansowania ekspansji zagranicznej. Zaprezentowaliśmy również czołowe instytucje i ekspertów, z którymi warto współpracować. Zainteresowanie wzbudziło bezpłatne wsparcie firm na zagranicznych rynkach przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu – sieci zagranicznych biur handlowych, projekcie Polskie Mosty Technologiczne i nowych naborach czy portalu Trade.gov.pl, który warto śledzić choćby przy porannej kawie.

O kierunkach polskiego eksportu, jak się poruszać na rynkach perspektywicznych i nietradycyjnych opowiadali specjaliści z Polskiej Izby Gospodarczej Importerów, Eksporterów i Kooperacji.  Ameryka Łacińska, kraje Zatoki Perskiej, Afryka – to kierunki przyszłości i warto już teraz rozważyć ekspansję. Choć obecność tam wiąże się z pewnymi wyzwaniami, często też barierami, to sukcesywnie są eliminowane, jak przekonywał ekspert z Ministerstwa Rozwoju i Technologii, który jako delegat Polski w Brukseli współpracuje z Komisją Europejską, krajami UE oraz biznesem w zakresie usuwania barier w handlu dla polskich przedsiębiorców. Na konferencji nie mogło zabraknąć też informacji o metodach zabezpieczenia transakcji z propozycjami akredytywy i gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego, oferty poręczeniowej Funduszu Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego czy zapowiedzi kolejnych funduszu europejskich dla wielkopolskiej gospodarki.

Prezes WFR Wojciech Marcinkiewicz, dzieląc się danymi dotyczącymi wzrostu eksportu polskich towarów i usług oraz dobrymi prognozami na 2024 rok, zachęcał do rozwoju z wykorzystaniem środków oferowanych przez Wielkopolski Fundusz Rozwoju, w tym skorzystania z Pożyczki Ekspansja.

Zapis transmisji dostępny jest na kanale YouTube, a jeśli chcieliby Państwo otrzymać prezentacje ze spotkania wraz z kontaktami do ekspertów, prosimy o wiadomość na adres: kontakt@wfr.org.pl.