Biznes w Austrii – bliski rynek z dużymi możliwościami

30.01.2024
Biznes w Austrii – bliski rynek z dużymi możliwościami

Cykl konferencji „Doing Business in…” rozpoczęliśmy w tym roku rozmową na temat rynku austriackiego. Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego otwierając spotkanie, mówił, że „ten kraj wielu osobom kojarzy się głównie z turystyką, chociaż tak naprawdę oferuje ogromny potencjał gospodarczy i wciąż pozostaje nie do końca odkryty przez polskie firmy”.

Wartość naszej wymiany handlowej z roku na rok rośnie – w 2022 roku wyniosła 12,7 mld EUR. Wzrosty eksportu – akcentowała Kierowniczka Zagranicznego Biura Handlowego w Austrii, Barbara Kamińska-Szuba – widoczne są zarówno w sektorze spożywczym, budowlanym, kosmetycznym, meblowym oraz IT. Szczególnie – jak przekonywała – perspektywy otwierają się dla branży budowlanej z uwagi na wzrastającą liczbę ludności. Obecnie to ok. 9 mln mieszkańców.  

Konsul Honorowa Austrii w Poznaniu, Izabela Ewa Seidl-Kwiatkowska uwrażliwiała na kwestie językowe – myślący poważnie o austriackiej ekspansji muszą znać język niemiecki, choć jak zaznaczyła to właśnie Austria ma największy odsetek obcokrajowców w Unii Europejskiej.

Wszyscy paneliści konferencji – również przedstawiciele biznesu – podkreślali, że to rynek ciekawy, ale wymagający nakładów finansowych na starcie. W tym względzie rozwiązanie przedstawił Wojciech Marcinkiewicz, Prezes Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju, prezentując Pożyczkę Ekspansja. Ten instrument finansowy jest chętnie wykorzystywany przez eksporterów na działania inwestycyjne i obrotowe. Jego atrakcyjność gwarantują konkurencyjne oprocentowanie, wysokie, bo aż do 10 mln zł, kwoty wsparcia i elastyczne podejście do wkładu własnego.

Zainteresowanych prezentowanym rynkiem zagranicznym, którzy nie mogli oglądać webinarium, zachęcamy do odtworzenia transmisji i odkrycia z nami potencjału Austrii. Nagranie dostępne jest tutaj.